Stacja Pomiechówek

Inspiracją do przygotowania projektu było emocjonujące spotkanie ze świadkiem akcji zbrojnej oddziału Roja w Pomiechówku, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w kwietniu 2016. Postanowiliśmy się zająć systematycznie tematem działalności żołnierzy podziemia niepodległościowego. Realizowany od września br. przez Gminny Ośrodek Kultury projekt „Stacja Pomiechówek – upamiętnienie akcji zbrojnej oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 10050 zł.

Inauguracją działań był rajd rowerowy 1 września [klik], podczas którego odwiedziliśmy miejsca naznaczone historią w naszej gminie. Rezultatem stał się oparty na wywiadzie ze świadkiem Władysławem Majewskim film dokumentalny, lekcje historyczne oraz nowa tablica upamiętniająca wydarzenia na stacji w Pomiechówku.

FILM do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=0TZ4c3qlU5g
PUBLIKACJA do pobrania: „Ślady Żołnierzy wyklętych w Pomiechówku. Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” [klik]

Gorąco apelujemy do wszystkich zainteresowanych kwestią działalności Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza osób aktywnych podczas kwietniowego spotkania, rodzin ofiar i potomków osób wspierających „leśnych”, o kontakt z GOK tel. 22 785 41 55 lub e-mail: historia.pompa@gmail.com.

 

MKiDN-01_cmyk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

tablica-Pom-2018bnDRUKx-w
Projekt tablicy informacyjnej na stacji kolejowej w Pomiechówku

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+