Z rodzicami poznaję świat

Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku realizuje projekt „Z rodzicami poznaję świat. Program zajęć rozwojowych dla najmłodszych i rodziców” dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach projektu „Na dobry początek”.

Działania projektu kierujemy do dzieci w wieku 2-4 lat (i rodzeństwa) oraz do rodziców małych dzieci, którzy z racji bycia na początku drogi rodzicielskiej często poszukują wsparcia i są zainteresowani udziałem w zajęciach podnoszących ich wiedzę i umiejętności.

Projekt składa się z trzech modułów:

A. Zajęcia rozwojowe dla maluchów z rodzicami
(12 spotkań od stycznia do czerwca 2017 po 1h). Każdy warsztat składa się ze wspólnego przygotowywania miejsca spotkania (materiały i pomoce) oraz przeprowadzenia zabaw stymulujących poszczególne zmysły.

B. Warsztaty dla rodziców oparte na podstawie książek A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”,
których celem jest udoskonalenie wychowawczych umiejętności rodziców.

Drugą ważną składową projektu był kurs umiejętności rodzicielskich, oparty na metodzie A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić aby dzieci nas słuchały, jak słuchać aby dzieci do nas mówiły”. Podczas 10 warsztatów trwających po 3 h, prowadzonych przez Joannę Kokoszkiewicz z firmy „Progresuj.pl”, rodzice mieli możliwość nauczyć się rozpoznawania emocji dzieci i zachęcania ich do współpracy bez uciekania w pułapkę kar czy nagród. Uczestnicy kursu otrzymali książkę autorek metody.

„Projekt dał mi bardzo dużo. Powoli uczymy się dogadywać z Julką. Myślę, że jest spokojniejsza, ja też, bo uczę się, jak reagować i teraz wiem, jak ona może się czuć. Bardzo się cieszę, że jednak udało mi się brać udział w tych warsztatach. Samo przeczytanie książki przeszłoby bez echa – pewnie bym przeczytała i zapomniała, a ćwiczenia zostają na dłużej.” (Danuta, mama Julki i Piotra)

„Dla mnie te zajęcia to potwierdzenie, że mój syn jest dla mnie bardzo ważny, a jego prawidłowy rozwój to ogromna wartość. Tak jak prowadząca powiedziała na zajęciach – trzeba z dzieckiem zbudować silną więź, aby w okresie dorastania wiedziało, że może na nas liczyć. I w tym cała sztuka.” (Sylwia, mama Wojtka)

C. Spotkania dla dzieci i rodziców oparte na przedstawieniu polisensorycznym,
dostosowanym do możliwości poznawczych dzieci 2-4 letnich. Aktorzy zapraszają dzieci do współudziału w spektaklu. 3 spotkania ok. 1,5h.

Projekt zakończy spotkanie podsumowujące.

stopami-plakat-w

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+