Bez strachu – o odchodzeniu. Spotkanie Akademii Dorosłego Człowieka

O śmierci boimy się nawet myśleć…

…A w środę 18 październia podczas spotkania Akademii Dorosłego Człowieka, prowadzonej przez Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku, mogliśmy zapytać. Naszym gościem był bowiem Adam Ragiel, dla którego śmierć nie stanowi tematu tabu, lecz obszar pracy.

Jak w każdą trzecią środę miesiąca spotkaliśmy się na kolejnej odsłonie Akademii Dorosłego Człowieka. Mimo typowo październikowej pogody, słuchacze licznie przybyli na wykład. Publikę przyciągnął zapewne nietypowy temat: „Bez strachu o odchodzeniu”. I o co chodzi właściwie z tym balsamowaniem? Czyżby to nowa metoda pielęgnacji ciała? Wraz z przybyciem na salę, rozwiane zostały wątpliwości. Tym razem gościliśmy Adama Ragla – lokalnego przedsiębiorcę związanego z branżą pogrzebową, dobrze znanego mieszkańcom Pomiechówka, najsłynniejszego w kraju balsamistę, autora książki „Bez strachu. Jak umiera człowiek”. Pan Adam opowiadał o swoim życiu i zawodzie, który spowodował, że ze śmiercią jest za pan brat – co nie przeszkadza mu jednak w byciu pełnym pasji człowiekiem. Specjalista zaczął od przybliżenia tematu śmierci z punktu widzenia biologii i psychologii. Opowiadał o sposobach pogrzebu, balsamowaniu zmarłych, kwestiach prawnych związanych z pochówkiem itp. Słuchacze mogli zadawać pytania, na które próżno szukać odpowiedzi na co dzień – kto z nas bowiem myśli o swoim pogrzebie? Dziękujemy prowadzacemu za interesujący i wyjątkowy wykład.

Przypominamy, że spotkania z cyklu Akademii Dorosłego Człowieka, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku, odbywają się zawszę w trzecią środę miesiąca o godz. 19 w sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej w Pomiechówku przy ul. Nasielskiej 3. Już w najbliższą środę 15 listopada spotkanie z artystą plastykiem Bogdanem Mojkowskim, które przygotuje nas do odbioru wystawy „Biedermeier” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

(Martyna Englert)adc-2017-10-ragiel-w

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Przeczytaj również...