Chwała bohaterom!
Msza Święta w intencji poległych i zamordowanych

George Santayana, amerykański filozof i poeta pochodzenia hiszpańskiego powiedział, że „kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.” Dlatego 1. września Pomiechówek przypomniał o tym, co działo się na Forcie III.

Uroczysta Msza św. odbyła się na dawnym placu, który pamięta horror wojny, nieopodal dołów śmierci i wojennego cmentarza. Przewodniczył jej proboszcz parafii św. Anny w Pomiechowie, ks. kan. Tomasz Cymerman. Kazanie wygłosił ks. Włodzimierz Piętka z redakcji „Gościa Płockiego”.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali Mariusz Dana oraz ks. Dariusz Żuławnik z orkiestrą strażacką, zaś oprawę liturgiczną przygotowała Mariola Borzyńska, prezes Koła Parafialnego Akcji Katolickiej.

Uroczystość uświetniła obecność dwóch drużyn harcerskich: 13. GTDH „Czarne Ścieżki” oraz 31. DH „Harmider” z Pomiechówka oraz pocztów sztandarowych: OSP Pomiechówek, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku, Gimnazjum im. Sławoja Składkowskiego w Pomiechówku, Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Goławicach Pierwszych, Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Starym Orzechowie oraz Szkoły Podstawowej im. Gen. W. Thomme’e w Pomiechówku.

Msza św. zgromadziła rodziny więźniów, poległych i pomordowanych na Forcie III. Przybył też 94-letni Władysław Nagiel, mieszkaniec Stanisławowa, który był świadkiem tragicznych dziejów Fortu III. Uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wicestarosta nowodworski Paweł Calak i wójt gminy Pomiechówek Dariusz Bielecki. Nie zabrakło również przedstawicielki Instytutu Pamięci Narodowej, dr Barbary Świtalskiej-Starzeńskiej.

Bardzo dziękujemy również za przybycie mieszkańcom Pomiechówka i okolic. Liczna obecność świadczy o tym, że chcemy pamiętać i nie zapomnimy o tym, co działo się na Forcie III w czasie II wojny światowej.

Po Mszy św., przy dźwiękach werbli, zostały złożone wieńce na cmentarzu. Chętni mieli również okazję zwiedzić Fort III i wysłuchać jego historii, o której opowiadał Piotr Skonieczny, przewodnik z Twierdzy Modlin.

Uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych na Forcie III została zorganizowana w ramach projektu „Odkrywamy III Fort w Pomiechówku” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

msza 2018-09 w

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *