gminno-parafialne DOŻYNKI 2016

W niezwykle słoneczny weekend 10-11 września miały miejsce Gminno-Parafialne Dożynki 2016.

Pierwszy dzień obchodów to rywalizacja wsi w VI Turnieju Sołeckim, który zorganizowano na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej w Pomiechówku. Pierwszym punktem zawodów była ocena ciast, przyrządzonych przez przedstawicieli sołectw. Jury w składzie: Dariusz Bielecki, Wójt Gminy Pomiechówek, Jan Drzazgowski, Przewodniczący Rady Gminy Pomiechówek, Andrzej Malasiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pomiechówek i Mariola Borzyńska, Prezes Parafialnego Koła Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Św. Anny w Pomiechowie miało naprawdę niesamowity dylemat, które ciasto określić jako najlepsze. Oceniano zarówno walory smakowe, jak i wrażenia estetyczne – sposób prezentacji kawałka ciasta do degustacji. Poziom był niezwykle wysoki i jury po burzliwej naradzie postanowiło uznać za najlepsze ciasto „Runo leśne” przygotowane przez sołectwo Pomiechówek. Kolejnym etapem był quiz historyczny przygotowany przez pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Pomiechówek na podstawie lektury monografii gminy Pomiechówek „Osiem wieków w dolinie Wkry. Pomiechowo i Pomiechówek zarys dziejów” autorstwa Piotra Oleńczaka. Siedem drużyn walczyło zawzięcie w konkurencjach zręcznościowych: oddzielaniu grochu od fasoli, wodnej sztafecie, drylowaniu śliwek, biegu z układaniem puzzli oraz zakręconym strzale na bramkę. Dodatkowe punkty można było uzyskać za zadanie, polegające na wcześniejszym wykonaniu jak najdłuższej girlandy kolorowych proporczyków z tkanin. W tej konkurencji zwyciężyło Czarnowo z girlandą o długości 478 metrów.

Turniej wygrało sołectwo Brody, Brody Parcele (nagroda 5 000 zł), drugie miejsce zajęło sołectwo Pomiechowo (nagroda 3 500 zł), zaś ostatnią pozycję na podium zajęło sołectwo Stanisławowo (nagroda 3 000 zł). Kolejne miejsca poza podium zajęło sołectwo Zapiecki (nagroda 2 500 zł), sołectwo Czarnowo (nagroda 2 000 zł), sołectwo Pomiechówek (nagroda 2 000 zł) oraz sołectwo Błędowo (nagroda 2 000 zł). Wyrównana stawka miała także odzwierciedlać ideę Turnieju, w którym wszyscy są wygranymi. Stanowią dla wszystkich mieszkańców gminy znakomity przykład zaangażowania i chęci wspólnego działania na rzecz swojego sołectwa.

Po emocjach związanych z Turniejem do tańca porwała wszystkich energetyczna muzyka zespołu BUM BUM ORKeSTAR. Dzięki przygotowanym przez drużyny sołeckie girlandom proporczyków scena wyglądała imponująco. W dożynkowym klimacie przygotowano dekoracje, wykonane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, którzy zadbali także o smalec i ogórki, ukiszone wespół z Klubem Mam Pomponik. Do tanecznego szaleństwa po koncercie zachęcał także wodzirej Marcin. Wspaniała zabawa mogłaby trwać i dłużej, gdyby nie przygotowania do drugiego – uroczystego dnia Dożynek.

W niedzielę spotkaliśmy się na uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Pomiechowie połączonej z prezentacją wieńców dożynkowych. Chór parafialny Cantate Domino, towarzyszący śpiewem podczas Mszy Św., niesamowicie upiększył to zgromadzenie liturgiczne. Po uroczystości odbyła się tradycyjnie promocja sołectw na placu przykościelnym. Stoiska były przepięknie przygotowane, prezentowane potrawy przepyszne. Każdy mógł skosztować smakołyków polskiej kuchni, a symboliczne datki zbierano na rzecz ubogich rodzin z terenu gminy i parafii.

Gospodarzami Dożynek 2016 było sołectwo Brody, Brody Parcele, zaś organizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku.

dozynki-2016-w

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Przeczytaj również...