Świąteczny ArtBAZAR 2016

Kto w niedzielę 4 grudnia 2016 zajrzał do hali sportowej w Pomiechówku, temu wiele nie trzeba mówić. Ci, których ominęło to wydarzenie – mogą się przekonać oglądając fotoreportaż.

Świąteczny ArtBAZAR 2016 obległy tłumy. Nie to jest jednak najważniejsze – bardziej istotne to, że przy takim rozmachu udało się utrzymać świąteczny, ciepły charakter imprezy, a odwiedzający wielokrotnie mówili o niezwykle serdecznej atmosferze wydarzenia.
Nowością tym razem było zagospodarowanie sali fitness. Urządziliśmy w niej ArtBAZARową Strefę Relaksu z kinem dla dzieci, basenem kulek dla maluchów, bibliotecznymi warsztatami dla najmłodszych i kawiarenką dla rodziców, w której pyszne domowe ciasta serwowały mamy z Klubu Mam Pomponik. Ogromnym powodzeniem cieszyły się stoiska ArtBAZARowego Jarmarku Smaku, gdzie można było nabyć prawdziwe ekologiczne przysmaki jak domowy ser, chleb, makaron, soki, oleje czy frykasy kuchni greckiej.

Oddając głos jednej grona z Wystawców, mieszkance Pomiechówka, Oldze Mizikowskiej: „Dla nas ArtBazar był wydarzeniem bardzo rodzinnym. Na naszym stoisku były przedmioty z mężowej Drewutni, breloki, medaliony i torby z moimi rysunkami Moments by Woolala, a między nami kręciły się nasze dwa elfy nawołując do przechodzących gości: „Proszę Pani! Chce Pani kupić baletnicę? Pięknie się kręci!”. Cudowne wydarzenie, pełne świątecznego klimatu i życzliwości. Czekamy z niecierpliwością na Wielkanocny ArtBazar!”

Przyjęliśmy ponad 140 wystawców, choć chętnych było sporo więcej, lecz pojemność hali ograniczona. Na niezwykle barwnych stoiskach zagościła ceramika, malarstwo, ręcznie robiona biżuteria: z kamieni, tkanin, drewna i kruszców, elementy wystroju wnętrz, stoły, deski, oryginalne tekstylia dla dzieci i dorosłych, galanteria i przeróżne dekoracje, także bożonarodzeniowe. I choć pojawiły się, jak zwykle w takich wypadkach, narzekania na ceny, to trzeba pamiętać, że w tym względzie rękodzieło nie da się porównać z produkcją masową, którą obecnie zdominował niepodzielnie rynek chiński. Warto wspierać rodzimych twórców, promując oryginalność, wybierając na prezenty przedmioty z duszą, które wymagały nie tylko talentu, ale i wielu godzin mrówczej pracy.

„ArtBAZAR jest dla mnie takim wydarzeniem, które obowiązkowo jest w moim kalendarzu. Bardzo lubię tu przychodzić ze względu na ciepłą, fajną atmosferę, ale także profesjonalne przygotowanie. Poza tym można tam kupić przepiękne upominki – i dla małych, i dla dużych.” – Agata Bielecka, mieszkanka Wymysłów.

ArtBAZAR to ewenement, rewelacja, którą gmina Pomiechówek może śmiało się chwalić. Należy nadmienić, że wydarzenia na podobną skalę organizowane są – na Mazowszu – w Warszawie, np. na Stadionie Narodowym. Natomiast jak donoszą nasi wystawcy, daleko im do tutejszej organizacji i, co ważniejsze, do tak serdecznej atmosfery. ArtBAZAR ma potencjał przyciągania gości, stając się widowiskową atrakcją turystyczną Pomiechówka poza sezonem.

ArtBAZAR oczami wolontariuszki:
Świąteczny ArtBAZAR 2016 został przygotowany przez zespół Pompa Pomiechówek czyli Gminnego Ośrodka Kultury w duecie z naszą Biblioteką Publiczną. Chciałabym pogratulować wszystkim wystawcom za włożony wkład pracy w swoją twórczość. To, co zostało nam zaprezentowane, prawdopodobnie znajdzie się w worku św. Mikołaja. :)
Pomiechowski ArtBAZAR odbył się 4 grudnia 2016 roku w godzinach 11-18. Śnieg leżący na zewnątrz prócz zimna pozwolił nam poczuć bożonarodzeniowy klimat, bo co to za Wigilia bez białego puchu za oknem ? Całość rozpoczęła się o godzinie 11 i już wtedy gościliśmy wielu zainteresowanych świątecznymi ozdobami itp. Każdy uczestnik został oznaczony specjalną naklejką, którą rozdawali harcerze. Nasi goście mieli okazję podziwiać stoiska niemal 150 wystawców! Prócz rękodzieła można było zakupić produkty spożywcze, które również cieszyły się sporą popularnością. Godzinę później Grupa Teatralna Goławice zaprezentowała nam przedstawienie pt. „List do Świętego Mikołaja”. Widowisko zgromadziło sporą publiczność, która nagrodziła występ gromkimi brawami. Nie możemy zapomnieć o najmłodszych towarzyszach imprezy. Dla nich i ich rodziców przygotowano małe kino, gdzie były puszczane bajki. Rodzice mogli spoglądać na swoje pociechy, które szalały w kolorowych kulkach, zajadając się ciastem przygotowanym przez Klub Mam Pomponik. Nie mogłabym zapomnieć o nieodłącznym gościu świąt – o Mikołaju, który rozdawał grzecznym (i niegrzecznym) dzieciom upominki. W międzyczasie trwało głosowanie na anioła ArtBAZARu. Siedmiu wystawców zgłosiło swoje prace, które moim skromnym zdaniem wzbudzały zachwyt. Wyborowi najładniejszego anioła towarzyszył koncert zespołu „Ulla Saxophone Quartet”. Od godziny 15 przyznawane były nagrody w dwóch konkursach: „Pomiechówek w obiektywie 2016” oraz „Mazowieckie Smakowitości”. O godzinie 16 skwer Składkowskich rozświeciła świąteczna iluminacja. W tym roku nasza gmina może pochwalić się cudowną choinką. Ostatnim etapem naszego spotkania była FANTastyczna loteria ArtBAZARu, w której losowane nagrody pochodziły z stanowisk wystawców. Niestety, nie do każdego uśmiechnęło się szczęście, ale tym, którym udało się coś wygrać, serdecznie gratuluję. Gra losowa zakończyła nasze niedzielne spotkanie.
Tegoroczny ArtBAZAR przebiegł w pełnej pozytywnych emocji atmosferze. To niesamowite, ile utalentowanych osób kryje nasza okolica. Dziękuję wszystkim za miło spędzony czas. Liczę na to, że w wielkanocnej edycji naszego przedsięwzięcia również się spotkamy. :)

Aleksandra Witkowska

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Świątecznego ArtBAZARu 2016. Wyrazy wdzięczności składam:

 • Wójtowi Gminy Pomiechówek Dariuszowi Bieleckiemu za objęcie imprezy honorowym patronatem i promowanie wydarzenia;
 • drużynie ArtBAZARowych wolontariuszy: Zuzi, Jankowi, Oli, Mirkowi, Julce, Lidce, Agacie, Weronice, Iwonie z Pawłem i Mateuszem, Sylwii, Marcinowi, Mateuszowi, Agnieszce, Magdzie, Kasi i Anecie oraz niezawodnym harcerzom 13 Grunwaldzkiej Turystycznej Drużyny Harcerskiej „Czarne Ścieżki” pod przewodnictwem phm. Agnieszki Semeniuk-Czepczyńskiej ;
 • Ewie Mróz, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Pomiechówek i pracownikom, zapewniającym dzieciom wiele atrakcji i pomagającym w przygotowaniach;
 • zespołowi ImagoArt, realizującemu niezwykle angażujące rodzinne warsztaty kreatywne;
 • partnerom: Kraftoteka i Zajazd Magnolia za dofinansowanie ArtBAZARowych toreb;
 • Dyrekcji Gimnazjum w Pomiechówku za użyczenie stołów i krzeseł;
 • Andrzejowi Kamińskiemu i grupie pracowników gospodarczych za pomoc w transporcie sprzętów, sprzątanie i dozór parkingu;
 • Grupie Teatralnej Goławice za przygotowanie przedstawienia dla dzieci i przeprowadzenie spotkania z Mikołajem;
 • patronom medialnym: „Mollie”, „Gazeta Nowodworska”, „Mazowiecki Goniec Lokalny”, „Tygodnik Nowodworski” za wsparcie promocji ArtBAZARu;
 • ekipie vloga 3rzeki.pl za przygotowywanie materiału filmowego;
 • Michałowi, Konradowi, Jankowi, Danielowi i Justynie za pomoc techniczną
  oraz
 • wspaniałym Wystawcom za przygotowanie naprawdę wyjątkowych prezentacji
 • zespołowi PomPA Pomiechówek czyli Gminnego Ośrodka Kultury: Marlenie, Edycie, Eli, Małgosi, Martynie, Monice, Renacie, Agnieszce Ż. i Dawidowi – za pracę z pasją;
 • mieszkańcom naszej gminy i gościom za odwiedziny i chęć współtworzenia z nami mody na dobre, polskie rękodzieło.

(Agnieszka Brzezińska-Brańska)

Wyniki konkursu FOTOgraficznego „Pomiechówek w obiektywie 2016”

Wśród uczestników do 18 roku życia:
I miejsce: Zofia Bielecka
nagroda publiczności: Szymon Kasiński

Wśród uczestników dorosłych
•   w kategorii PRZYRODA
I miejsce i nagroda publiczności: Danuta Bolek
II miejsce: Zdzisław Grzegorz Zalewski
wyróżnienie: Jolanta Wołoszyn
•    w kategorii WYDARZENIE
I miejsce: Anna Cichocka
II miejsce: Agata Bielecka
wyróżnienie: Gajana Małachowska

Wyniki konkursu „Mazowiecka Smakowitość”

 • pomiechowski obiad: zespół odkuchnistrony.pl – „Leszcz Pana Premiera”
 • pomiechowska kolacja: Jan Drzazgowski – „Pasztet rybny z Pomiechowa”
 • pomiechowska przekąska: Karolina Nagel-Walczyk – „Jabłka i gruszki pieczone z serem i boczkiem”
 • pomiechowski deser: Danuta Bolek – „Zupa nic babci – gosposi z plebanii Pomiechowo”
 • pomiechowski napitek: Agata Bielecka – „Turówka Wymysłówka”

Wyróżnienia:
·  Małgorzata Białek
·  Sylwia Mostowiec
·  Marzena Wiktorowicz
·  Marta Zawadzka
·  Błażej Brański

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Przeczytaj również...